Już jutro (30.08) w Limie, stolicy Peru, rozpoczną się VIII Mistrzostwa Świata Juniorów w pływaniu. Reprezentanci z ponad 80 krajów będą walczyć w ciągu sześciu dni o medale w 42 pływackich konkurencjach. W gronie kandydatów do zwycięstw i miejsc na podium znajduje się liczna grupa Polaków. Niestety w polskim zespole nie ma pływaków z naszego regionu.

Ksawery Masiuk

O naszych nadziejach mówi znany łódzki trener pływania Marek Młynarczyk: Jedną z największych gwiazd mistrzostw, obok znakomitego Rumuna Davida Popovici, jest nasz grzbiecista Ksawery Masiuk, który w bieżącym roku wywalczył już 3 złote medale Mistrzostw Europy Juniorów i brązowy krążek mistrzostw świata seniorów. Wśród faworytów do medali wymienia się także mistrzów Europy juniorów: zmiennistę Michała Pielę i delfinistę Krzysztofa Chmielewskiego oraz medalistów juniorskiego czempionatu Starego Kontynentu: grzbiecistkę Laurę Bernat, delfinistę Michała Chmielewskiego, żabkarkę Karolinę Piechowicz i grzbiecistę Filipa Kosińskiego.

Bracia Chmielewscy

Miejmy nadzieję, że nasza reprezentacja wróci z Ameryki Południowej z pokaźnym bagażem medali. W tym roku na naszych juniorów można liczyć. Na Mistrzostwach Europy Juniorów w Otopenii w Rumunii polska reprezentacja wywalczyła aż 16 medali, najwięcej z grona startujących narodowych zespołów.

Laura Bernat

Jeżeli nasza młodzież będzie w dalszym ciągu poprawiać swoje wyniki już w przyszłym roku powinna śmielej przymierzać się do miejsc na podium w seniorskich mistrzostwach. A tych w tegorocznej rywalizacji w Rzymie nie wywalczyliśmy zbyt dużo. Tylko dwa, które zapewnili sobie: Katarzyna Wasick 2. miejsce na 50 m dowolnym z czasem 24,20 i Jakub Majerski 3. miejsce w konkurencji 100 m motylkowym wynikiem 51,22. Oni nie zawiedli, ale oczekiwania były znacznie większe, słysząc słowa prezes Otylii Jędrzejczak, że w tym roku Mistrzostwa Europy Seniorów w Rzymie to najważniejsza impreza dla polskich pływaków.

Jakub Majerski fot. LEN

W stolicy Włoch startowali także łodzianie. Bardzo dobrze popłynęła na 1500 m dowolnym Paulina Piechota z UKS 190. Zajęła 9. miejsce i uzyskała czas 16.31,59 (rekord życiowy). Do 1300 m płynęła na wynik lepszy od rekordu Polski, który wynosi 16.30,50. Później niestety zabrakło sił. Wyścig pokazał jednak, że Paulina ma możliwości, by wkrótce poprawić rekordowe osiągnięcie. Na 800 m dowolnym zawodniczka UKS 190 uzyskała czas 8.45,19, który dał jej 13. miejsce.

Bartosz Skóra z UKS Piątka Konstantynów na 50 m klasycznym awansował do półfinału, w którym ukończył rywalizację na 15. miejscu z czasem 27,77. Na 100 m klasycznym Bartek z czasem 1.02,57 uplasował się na 31. pozycji.

Aleksandra Knop (UKS 190) pływała w sztafetach 4×200 m dowolnym kobiet i mixt, które w finałach zajmowały 7. miejsce. W wyścigach indywidualnych zajęła 17. pozycję na 200 m motylkowym – 2.17,74 i 26. miejsce na 200 m dowolnym 2.03,15.

Katarzyna Wasick