Rezerwowy Pafka

Tag: umł (Page 5 of 5)

Milionerzy z Bełchatowa. O takiej dotacji łódzkie kluby mogą tylko pomarzyć

ł dotacje

Takie są fakty. W pierwszym półroczu 2022 roku ŁKS mógł liczyć na wsparcie Urzędu Miasta Łodzi rzędu miliona złotych (w tym 636.893,24 zł dotacji na wynajem obiektów), Widzew na 834.150,00 zł (w tym 444.150,00 zł dotacji na wynajem obiektów), Orzeł Łódź na 570.000,00 zł (w tym 245.000,00 zł dotacji na wynajem obiektów), ŁKS Commercecon na 858.957,00 zł (w tym 363.957,00 zł dotacji na wynajem obiektów), Grot Budowlani Łódź na 797.690,00 zł (w tym 327.690,00 zł dotacji na wynajem obiektów), Budowlani Rugby na 247.175,00 zł (w tym 77.175,00 zł dotacji na wynajem obiektów), a UKS SMS na 190.000,00 zł.

Każde pieniądze w dobie kryzysu są w sporcie bardzo ważne, ale człowiek patrzy z zazdrością, co potrafią zrobić inni i to tuż za łódzką miedzą. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna znowu będzie sponsorowało piłkarzy GKS Bełchatów. Prezes państwowej (podkreślmy to!) spółki przekazał bełchatowianom czek,  na kwotę 1,25 miliona złotych.

W tej sytuacji rozgrywki IV ligi w regionie łódzkim  w nowym sezonie nie mają… sensu. Już dziś wiadomo, kto wywalczy wiosną awans do III ligi, choć grać tu będą takie teamy jak: rezerwy Widzewa, KS Kutno, RKS Radomsko czy Sokół Aleksandrów.

Tak to już niestety w polskim sporcie jest, choć to naszym zdaniem… patologia. Państwowe koncerny finansują wybrane kluby sportowe. Kto bogatemu za nie swoją kasę zabroni wcielać się w rolę sportowego szejka.

Drużyna GKS Bełchatów pod wodzą byłego widzewiaka – Bogdana Jóźwiaka właśnie zremisowała 3:3 w sparingowym meczu z III-ligową Bronią Radom.

GKS pewnie wkracza na ścieżkę, którą wyznacza (podkreślmy to – finansowana za prywatne pieniądze) III-ligowa drużyna o milionowym budżecie – Wieczysta Kraków, której liderem jest Sławomir Peszko. Klub właśnie pozyskał 30-letniego Michała Maka, który w minionym sezonie w ekstraklasie(!) zagrał w 24 meczach Górnika Łęczna, a wcześniej bronił m.in barw… GKS Bełchatów.

Tylko zazdrościć Warszawie tak reagującego na meczu prezydenta

Nie powiem, zazdroszczę Warszawie tak reagującego na wielkie sportowe wydarzenie prezydenta miasta. Rafał Trzaskowski mocno przeżywał na trybunach mecz piłkarzy Polonii. Po wielkich emocjach i dramatycznych wydarzeniach (decydujący gol w doliczonym czasie gry!) Polonia pokonała Legionovię 3:2 i jest o krok od awansu do II ligi. Prezydent wychował się w pobliżu stadionu przy ul. Konwiktorskiej i chodził do pobliskiej podstawówki. To tylko wzmacniało jego zaangażowanie w boiskowe wydarzenia.

U nas sportowe emocje pani prezydent czy wiceprezydent, co tu kryć, nie sięgają zenitu. Od czasu do czasu panie pojawią się na otwarciu stadionu, wręczeniu nagrody, ogłoszeniu organizacji sportowej imprezy przez Łódź czyli oficjałki, oficjałki, ale żeby tak spontanicznie, same z siebie wybrały się na ligowy mecz, i dopingowały, ile sił w płucach, to już raczej nie…

Był czas, że pani prezydent pojawiała się na meczach siatkarek Budowlanych, a pani wiceprezydent oczywiście na ligowych spotkania żużlowców Orła. To powinien być pierwszy krok, impuls. Tymczasem widać, że teraz nadmiar obowiązków sprawia, iż to jest niemożliwe. Od czasu do czasu na trybunach można zobaczyć dyrektora wydziału sportu UMŁ. I to musi wystarczyć.

Mój wniosek jest taki: To tylko dowód na to, że przy Piotrkowskiej 104 nie ma sportowego ducha, czy ducha sportu, nie ma przekonania, że grający piłkarze, piłkarki, siatkarki, rugbiści, rugbistki, piłkarze wodni… walczą o zwycięstwa i sukcesy także dla swojego miasta i jego mieszkańców, w tym tych, którzy nim rządzą. Nie ma niestety w Łodzi mody na sport, jaka jest choćby w Sopocie, nie ma prawdziwej promocji Łodzi poprzez miejski sport, w UMŁ nie ma radości ze zwycięstw i wielkiej smuty z powodu porażek. Szkoda…

My, łódzcy seniorzy nie chcemy tylko spacerować!

Władze Łodzi starają się robić dużo, żeby nasze miasto było przyjazne dla seniorów. Atrakcji nie brakuje, choć niestety w obszarze sportu i rekreacji oferta powinna być zdecydowanie szersza. A wiadomo sport to zdrowie, a zdrowie dla seniorów to sprawa bezcenna.

Widać, jak na dłoni, że w sporcie przesuwają się granice wieku. 45-letni Mariusz Pudzianowski wygrał piąty pojedynek z rzędu w KSW i było to być może jego najlepsze starcie w karierze. 34-letniego napastnika Roberta Lewandowskiego chciałby mieć każdy klub na świecie.

Wróćmy do prawdziwych łódzkich seniorów – emerytów, do których sam się zaliczam. My nie chcemy tylko spacerować po mieście i poznawać jego tajemnice czy uczestniczyć w skądinąd wciągających kolejnych zawodach nordic walking. W ostateczności trenować z zapałem w parkowych siłowniach, a są takie godziny, kiedy tylko my tam wylewamy siódme poty. Chcemy robić i robimy zdecydowanie więcej!

Bez nas nie byłoby amatorskiego niedzielnego grania w piłkę na Orliku, bo nie udałoby się skompletować składów. Wyżywamy się w futbolu… chodzonym. Tu potrafimy błyszczeć. Pełno nas przed południem na tenisowych kortach, bo wtedy taniej i od czasu do czasu nas na takie granie stać.

To tylko przykłady pierwsze z brzegu. Dobrze by było, żeby miasto Łódź to zauważyło i coś wymyśliło. Na przykład sportowe ulgi dla seniorów, idące w parze z specjalnymi dotacjami dla klubów, które promują sport i rekreację w tej grupie wiekowej!

Newer posts »

© 2026 Ryżową Szczotką

Theme by Anders NorenUp ↑