W wielkim finale ekstraligi rugby tym razem nie zagrają łodzianie. Drużyna Master Pharm Rugby Łódź uplasowała się na szóstym miejscu. Czy Budowlani przestali być hegemonem w polskim rugby?

Dyrektor sportowy Budowlanych SA – Mirosław Żórawski: Tak mógłby sugerować wynik sezonu 2021 – 22. Szóste miejsce to najgorszy wynik od sezonu 1999 – 2000. Wtedy uplasowaliśmy się na siódmej pozycji. Trzeba jednak pamiętać i za każdym razem podkreślać, że ostatni sezon był sezonem wyjątkowym, wszak zmagaliśmy się ze zmorą transferowych zakazów.

Ogromnym sukcesem zespołu jest to, że został on w ogóle dograny. Trzeba dodać, że to również wyjątkowo dziwny i niepokojący sezon w ekstralidze rugby, zakończony wieloma walkowerami (a może na tym nie koniec i serial walkowerów będzie jeszcze trwać).

Przypomnę: określenie sportowej hegemonii Budo Rugby Łódź zaistniało po wprowadzeniu fazy play off i rozgrywaniu wielkiego finału. Budowlani uczestniczyli w  pierwszych 10 meczach  finałowych (8 – KS Budowlani, 2 – Budowlani SA). Budowlani  uczestniczyli w sumie w 16 meczach finałowych (po równo: 8 – KS Budowlani, 8 – Budowlani SA). KS Budowlani wygrali cztery finały. Budowlani SA – trzy. Budowlani Rugby SA mieli wspaniałą serię w latach 2016-2018, zdobywając z rzędu trzymistrzostwa Polski i Puchar Polski Ekstraligi.

Od momentu rozgrywania finałów minęło 20 sezonów, a nazwa Łódź widniała w nich aż 16 razy (za wyjątkiem sezonu 2012/13,2013/14 oraz 2021/22). 20 sezonów ale 19 finałów (sezon 2019/20 z powodu pandemii został  zakończony i zweryfikowany po rundzie jesiennej, więc finału być nie mogło). Przed  kibicami 19 finał (Ogniwo Sopot – Orkan Sochaczew), finał sezonu w którym niestety nie poprawimy statystyki medalowej i po którego zakończeniu będziemy się bardzo poważnie zastanawiać – co z nami będzie dalej i dokąd zmierza polskie rugby.