Już w sobotę na stadionie przy al. Piłsudskiego premierowy mecz ligowej wiosny piłkarzy Widzewa. ! – Dołożyłem wszelkich starań, żeby murawa była gotowa nie tylko na sobotni mecz, ale całą rundę wiosenną. Jestem przekonany, że łódzkim piłkarzom będzie się na niej dobrze i bezpiecznie grało! – mówi Andrzej Trojan, greenkeeper Miejskiej Areny Kultury i Sportu – podaje umł.
Na początku miesiąca zatrudniany przez Spółkę zespół greenkeeperów uruchomił podgrzewanie płyt obydwóch łódzkich Stadionów Miejskich. Specjaliści odżywili murawy nawozami oraz dokonali wszelkich niezbędnych prac pielęgnacyjnych. Płyty boisk zostały dobrze przygotowane i mimo weekendowego załamania pogody nic nie stoi na przeszkodzie, żeby rozgrywać na nich mecze.
Jak w rundzie jesiennej zachowywała się nowa murawa na Stadionie Miejskim
przy al. Piłsudskiego 138?
Andrzej Trojan: – Nasza murawa przebyła długą drogę… bo aż z Węgier. Pochodzi z tej samej plantacji, z której korzysta m.in. niemiecka Bundesliga. Do Łodzi, w specjalnie przerobionych na chłodnię tirach, jechała aż 11 godzin. To ważne, bo już na etapie transportu musieliśmy o nią zadbać, żeby z jednej strony uniknąć sparzenia, a z drugiej ewentualnych chorób i pleśni. Nie ukrywam, że murawa, na której swoje mecze rozgrywa Widzew pochodzi z górnej półki. Gdy do nas przyjechała, była dość długa, bo miała aż 3,5 cm. Zależało mi na tym, bo taka trawa szybko się ukorzenia, a potem służy o wiele dłużej. Na początku było widać, że przeżyła pewien szok adaptacyjny, jednak szybko sobie z tym poradziliśmy. Jest dobrze, ale to i tak dopiero początek. Prawda jest taka, że naszą murawę w pełnej krasie będziemy podziwiać dopiero latem.
Runda jesienna zakończyła się na początku listopada.
– To pierwszy rok w mojej 15-letniej karierze, gdzie ta przerwa od rozgrywek wygląda właśnie tak.
To dobrze czy źle?
– Krótsza runda jesienna ma swoje plusy, ale też minusy. Plus jest taki, że skończyliśmy wcześniej, a po murawie nie biegało już „stado koni”. Dzięki temu ostatni środek pielęgnacyjny wysypaliśmy na naszą murawę pod koniec listopada. Później ona stała. Nie robiliśmy żadnych zabiegów, bo nie było takiej potrzeby. Nikt jej nie eksploatował. Złe jest jednak to, że wznowienie gry zaczyna się w mroźnych dla naszej strefy geograficznej miesiącach.
Czym różnią się przygotowania na Widzewie od tych przy al. Unii Lubelskiej?
– Murawę przy al. Piłsudskiego traktujemy inaczej, bo ma młody system korzeniowy. Musimy go częściej napowietrzać zabiegiem aeracji. W jej przypadku dużo lepiej spisują się nawozy granulatem, które działają bezpośrednio na korzeń. Murawa przy al. Unii Lubelskiej jest starsza, ma dobry system korzeniowy, dlatego pobudzamy ją opryskami, które działają na liść i mówiąc ogólnikowo to jak ten ostatecznie wygląda.
Skąd laik będzie wiedział, że murawa jest dobrze przygotowana?
– Jak ktoś chce sprawdzić greenkeepera to zachęcam do oglądania Magazynu „Gol”, w którym można zobaczyć skróty wszystkich meczów Ekstraklasy. Weryfikację najlepiej zacząć od tzw. „piątek”. Jeśli greenkeeper sobie radzi to są one zielone, zwłaszcza w okresach jesienno-wiosennych kiedy zadbanie o nie jest najtrudniejsze. Jeśli nie to w połowie sezonu mamy w tym miejscu czarne plamy.
Murawa będzie gotowa na wznowienie rozgrywek?
– Tak jak już powiedziałem wszystkie niezbędne do jej przygotowania prace są już za nami. Złe jest to, że zaczynamy tak wcześnie, ale zapewniam, że dołożyłem wszelkich starań, żeby murawa była gotowa nie tylko na sobotni mecz, ale całą rundę wiosenną. Jestem przekonany, że łódzkim piłkarzom będzie się na niej dobrze i bezpiecznie grało!
Dodaj komentarz