Pamięć, także ta sportowa, jest bezcenna. Ona daje siłę w trudnych chwilach, ona pozwala wychowywać nowe pokolenia fanów. Dlatego z całego serca popieram ten pomysł.
Przeplatanka – galeria pamiątek ŁKS. Tę ideę warto poprzeć. Trzeba głosować na projekt Nr LO15 w budżecie obywatelskim miasta Łodzi. Ulotki promujące głosowanie na ten projekt będą rozdawane podczas spotkań ŁKS z Jagiellonią i Cracovią na stadionie im Władysława Król.
W budżecie obywatelskim 2023/2024 w kategorii Kultura i dziedzictwo znalazł się projekt ŁKS pod nazwą: Przeplatanka. Galeria pamiątek Łódzkiego Klubu Sportowego. Chodzi o stworzenie Muzeum Historii ŁKS na stadionie przy al. Unii.
– Głosować można od 2 października – mówi kustosz pamięci ŁKS – Jacek Bogusiak. – Chcemy głosowanie poprzedzić wielką akcją informacyjną, stąd ulotki na stadionie.
Co można zaleźć w ulotce: Przy ŁKS funkcjonuje Koło Seniorów ŁKS, którego członkowie kultywują tradycję klubu, jak również posiadają w swych prywatnych zbiorach puchary i medale dokumentujące osiągnięcia zawodników w wielu dyscyplinach. Jest to na dzisiaj około tysiąc eksponatów). Warto, by ten dorobek nie przepadł i był inspiracją dla młodego pokolenia. Dlatego też Koło Seniorów ŁKS wychodzi z inicjatywą zebrania i wyeksponowania osiągnięć na terenie stadionu ŁKS przy al. Unii.
Pomysłodawcami projektu są: Grupa Ełkaesiak, zajmująca się pielęgnowaniem historii ŁKS oraz Koło Seniorów ŁKS, do którego należą byli sportowcy, działacze klubu. Najaktywniejsi z obu środowisk to: Tadeusz Marczewski, Jerzy Leszczyński, Jacek Bogusiak z Grupy Ełkaesiak oraz z Koła Seniorów działacze Michał Strzelecki, Andrzej Miłosz, Jan Goss, byli piłkarze: Włodzimierz Białek, Sławomir Krawiec, Leszek Kwaśniewicz, Marek Dziuba, Mirosław Bulzacki. Te osoby od miesięcy pracują nad możliwością powstania Muzeum Historii ŁKS.
Pomieszczenia galerii mają znajdować się w narożniku stadionu od al. Unii i ulicy Bandurskiego. Obok ŁKS chce otworzyć oficjalny sklep pamiątek. Właściciel ŁKS Tomasz Salski udostępnił na stadionie jedno pomieszczenie do segregacji i uporządkowania zgromadzonych zbiorów. Jeden z zasłużonych fanów ŁKS Ryszard Florczak natychmiast zakupił część regałów, by odpowiednio układać puchary. Trudnej pracy podjął się Paweł Pędzicki, który we własnym zakresie odnowił metalowe archiwalne elementy ze starego stadionu. Przy powstaniu projektu i pracach konserwatorskich, archiwizacyjnych wiele czasu poświęcili także Arek Walas, Kamil Stępniak, Piotr Teodorczyk.
Grupa Ełkaesiak i Koło Seniorów ŁKS zgodnie z regulaminem Budżetu Obywatelskiego wybrali osoby pełniące rolę liderów zadania do kontaktów z miejskimi urzędnikami. Liderami zadania nr L-015 są Jan Goss i Małgorzata Bartosiak-Sikorzyńska. Pozostali aktywiści zajęli się opisem zbiorów, czyszczeniem i konserwacją pamiątek.
Wierzę, że to wielkie zaangażowanie przełoży się na oczekiwany efekt. Przeplatanka jest potrzebna kibicom ŁKS, jest też dla niej miejsce na stadionie. Teraz trzeba wygospodarować na nią przez głosowanie pieniądze w budżecie obywatelskim.
Dodaj komentarz