Fot. Marek Młynarczyk, autor bloga www.obiektywnasport.pl

Ikona polskiego i łódzkiego sportu, polskiego i łódzkiego rugby – Mirosław Żórawski w sobotę 3 sierpnia od godz. 12 zapewnia nam łodzianom sportową rozrywkę i zabawę czyli dziesiąty turniej rugby plażowego – BEACH SIDE RUGBY MANUFAKTURA 2024. Daniem głównym będzie turniej amatorów, o którym tak mówi Mirosław Żórawski: Bezpieczeństwo i dobra zabawa, to główne zasady obowiązujące w turnieju amatorów, gdzie będą rywalizować byli zawodnicy z kibicami i sympatykami dyscypliny oraz osobami, które o raz  pierwszy chcą spróbować sił w plażowym rugby.

Opracowane zostały pewne uwagi do przepisów rugby, według których m.in. nie ma gry nogą, nie można stosować obrony ręką, wchodzić centralnie w przeciwnika oraz walczyć o piłkę w parterze. 

Oczywiście obowiązuje zakaz uczestnictwa aktualnych zawodników ligowych (chyba że ukończyli 40 rok życia), a warunkowo dopuszcza się w składzie jednego zawodnika z kategorii młodzieżowych.

Ikona polskiego i łódzkiego rugby – Mirosław Żórawski

Staramy się również stosować pewne niepisane wewnętrzne zasady gry, czyli mieć w składzie kobietę (dziewczynę), na boisku powinno znajdować się dwóch byłych zawodników (nie dotyczy kobiet i zawodników po 45 roku życia). Dzieci do lat 10 są mile widziane i nie są wliczane do liczby zawodników, a taka drużyna gra w składzie 4 + 1.

Z ostatniej chwili: Będzie jedna drużyna złożona z samych kobiet i dzieci.

Oczywiście nikt nie zamierza nikogo karać lub dyskwalifikować, bo  elementy sportowej rywalizacji być muszą, ale zawsze musimy pamiętać o priorytetach: bezpieczeństwo i dobra zabawa.


Grafika Michał Lubocha

Regulaminowe wytyczne gry w turnieju Beach Side Rugby Manufaktura 2024:

-boisko posiada maksymalne wymiary 20 x 20 m

-czas gry amatorów 2 x 2,5 min + dogrywka do złotego punktu;

-czas gry pokazowej/klubowej 2 x 3 min + dogrywka do „złotego punktu” (każdy mecz musi zostać rozstrzygnięty)

-składy 4-osobowe (ilość zawodników w zespole max 8 + dzieci w amatorach)

-zmiany hokejowe; możliwe w trakcie trwania gry, jednak z poszanowaniem zasad gry

-całkowity zakaz gry nogą oraz tworzenia przegrupowań

-zakaz walki o piłkę po przewróceniu przeciwnika

-absolutny zakaz padania na przeciwnika i rzucania się na leżącą piłkę

zakaz blokowania piłki lub celowego utrudniania podania piłki, uwaga dla amatorów to całkowity zakaz obrony ręką przed szarżą („blacha”)

-zatrzymany zawodnik na ziemi (po szarży lub obaleniu) tworzy linię spalonego, ale musi niezwłocznie podać piłkę (unikając jej odkładania)

-zatrzymany w górze (sklinczowany) zawodnik traci piłkę jeśli nie może wykonać podania (walka do 3 sek – tylko 1 x 1 bez dochodzenia innych zawodników lub tworzenia maula), w czasie klinczu i walki o piłkę dla pozostałych zawodników obowiązuje linia spalonego

-wszystkie wznowienia gry rzutem wolnym (z plaży lub z ręki)- przeciwnik w odległości min1 m (bez ataku na zawodnika wznawiającego podaniem, chyba że sam podejmie grę) uwaga do wznowienia gry dla amatorów: wystarczy położenie i podniesienie piłki z plaży

-wznowienie gry po punktach tylko ze środka plaży: obydwa zespoły na swoich połowach

-szybkie wznowienie gry po przyłożeniu możliwe jest tylko przez zawodnika, który sam przyniesie piłkę na środek plaży

-każde celowe utrudnianie i opóźnianie gry karane będzie przesunięciem o 5 m

-turniej ma charakter towarzyski i propagujący plażowe rugby, a wszelkie przypadki gry brutalnej i niesportowego zachowania są niedopuszczalne (wykluczenie zawodnika z meczu lub turnieju)